Çikolata Kaplı Çilek

Şık sunumu ile davet sofralarınızda da yer verebileceğiniz çikolatalı çilekler çocukların da çok seveceği bir lezzettir. Çikolata kaplı çilekler yapmak çok basit görünür ancak bazen basit şeyler çok zor olabilir!

İlk kural en güzel, en taze çilekleri seçmek 😉

Çikolata Soğuduktan Sonra Neden Çileklerden Düşüyor?

Bu sorun emin olun çoğu insanın bir numaralı sorunu. İnsanların yaptığı büyük bir hata, meyvelerini çikolataya batırmadan hemen önce yıkamaktır. Çileklerin üstüne çikolata tam olarak yapışamaz; çünkü çilekler hala nemlidir! 

Çikolataya batırdığınızda meyvelerinizin tam olarak kuru olması gerekir. Bu yüzden çilekleri yıkayın, kağıt havlu üzerine alın ve kuruması için uzun zaman bekleyin!

Doğru çikolatayı seçmelisiniz. 

%55 kakao oranına sahip çikolata veya çikolata parçaları alabilir ve benmari usulü biraz yağ ile eritebilirsiniz. Yağ seçiminiz, hindistan cevizi yağı veya tereyağı olabilir. Zeytinyağı pek tavsiye edilmez! Mikrodalga kullanıyorsanız mikrodalgada da çikolatanızı eritebilirsiniz..

Çilekleriniz kuru, çikolatanız sıcak olduğunda pürüzsüz bir şekilde donacaktır.

Çikolataya kuru çileklerinizi batırdıktan sonra, yağlı kağıt veya parşömen kağıdının üzerine yerleştirin. Çilek üzerindeki çikolata bekledikçe sertleşecektir. Daha sonra onları kağıt üzerinden alabilirsiniz. Çikolata kaplı çilekler mükemmel sunumlar için veya çilek çiçeği sepetiniz için davetlerinizde kullanabilirsiniz.

Çilekli Pasta

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir