Çıtır Kabak Tatlısı

Karantina günlerine de bu kabak tatlısı yakışır.. 😉 Kış mevsiminin soğuğunu yaşadığımız şu günlerde çoğumuz evdeyiz.. Evde geçirdiğimiz bu günlerde çoğu zaman çok ilgilenemediğimiz zamanların aksine, bolca vakit geçirir olduk mutfakta.. Kireçte çıtır kabak tatlısı yapımı epey zaman alıyor ama çok lezzetli.

Enfes bir tadı olan Hatay yöresine ait bu lezzetin azıcık zahmeti var ama yedikten, yedirdikten sonra eminim ki buna değmiş diyeceksiniz.

Malzemeler

1 kg soyulmuş, çekirdeği alınmış Bal Kabağı
300 gr sönmemiş kireç
Yeteri kadar su
Şerbeti için
3 veya 4 Su bardağı Toz Şeker
3 Su Bardağı Su
1 limonun suyu

Yapılışı
Öncelikle kireç kaymağını hazırlayacağız. Sönmemiş kireci büyük bir kavanozun içine koyup üzerine suyu ekleyin. Bu şekilde en az 5-6 saat bekletin, 2 saat kadar bekletirseniz de olur; ama bu şekilde suyu daha berrak olur.
Kabakları 2-3 cm genişliğinde ve 6-7 cm uzunluğunda dilimlere ayırın. Dilimleri ince doğrarsanız daha sert, kalın doğrarsanız, içi yumuşak dışı sert olur.
Kirecin üzerine koyduğunuz durulmuş suyu ayrı bir kaba bulandırmadan alın ve kabakları içine atın. Kabakların suya tam batması için üzerine bir ağırlık koyun bu şekilde 1 gün bekletin. (çıtır formda olan kabağın dış yüzeyini bu işlem sayesinde elde ediyoruz)

Kabakları beklettiğiniz sudan alıp kireçten arınana kadar birkaç defa temiz su ile durulayın ve temiz suda dinlenmeye bırakın.
Kabaklar temiz suda dinlenirken bir yandan şerbeti için su ile kg toz şekeri eriterek ortalama 5-6 dakika kaynatın. Dilerseniz içine 1 yemek kaşığı pekmez ilave edebilirsiniz..
Kabakları sudan alarak ılıyan şerbetin içerisine yerleştirin ve tencereyi tekrar ocağa alın. Kaynamaya başlayınca ısı ayarını düşürün.
Yaklaşık 2 buçuk 3 saat kontrollü bir şekilde, şerbetin kabakların üstüne gelmesini sağlayarak pişirin. (Kabakları şerbete hafif bastırmanız gerekmekte..)
Kabaklar altın sarısı bir renge bürünüp şeffaf bir hal almaya başlayacaktır. Bu aşamada şerbetin iyice yoğunlaşması için ısı ayarını tekrar yükseltin ve limon suyunu ilave ederek yaklaşık 1 dakika sonra tencereyi ateşten alın.
3-4 saat kadar sonra soğuyan kabak tatlınızı servis yapabilirsiniz.

İsteğe bağlı olarak tahinle ve cevizle servis edilebilir.

Sıcakken cam bir kavanoza alın ve soğuyunca kapağını kapatın. Serin bir yerde muhafaza edip dilediğiniz zaman yiyebilirsiniz…

Bonibonlu Kurabiye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir