Fıstıklı İrmik Helvası

Fıstıklı Sütlü İrmik Helvası
İrmik Helvası

Akşam yemeklerinin veya iftarın ardında pratik ve lezzetli bir tatlı yemek istiyorsanız bu tanıma en uygun tatlılardan biri, irmik helvası olacaktır..

 Helva hem besleyici hem de lezzetli bir besin kaynağı olarak yüzyıllar boyunca, Osmanlı’nın vazgeçemediği, sofralarından eksik etmediği bir tatlıdır. Mis gibi tereyağı kokan, güzelce kavrulmuş helvaya hiçbirimiz hayır diyemeyiz. Hayır diyemediğimiz gibi en özel günlerimizde sevdiklerimize de ikram etmekten geri durmayız.

Helva bizim kültürümüzde, özel bir yere sahiptir.. Kandil günleri evlerde helva yapılıp komşulara, akrabalara dağıtılır. Siz de kandil gününde helva kavurarak, dostlarımıza ve komşularımıza ikram ederek bir geleneğin devam etmesini de sağlayabilirsiniz..

Malzemeler

2 su bardağı irmik
4 çorba kaşığı dolmalık fıstık
125 gr Tereyağı
2 Su bardağı Şeker
2 Su bardağı Süt
2 Su Bardağı Su

Yapılışı
Tencereye tereyağ alınarak eritilir, fıstıklar eklenerek kavrulur. Fıstıklar renk değiştirince irmik ilave edilip o da biraz kavrulur.
Bu arada süt, su ve şeker bir tencereye alınır ve ılık hale getirilir. Şekerin erimesi yeterlidir. Şeker eriyene kadar karıştırılır.
Kavrulan irmik üzerine şekerli karışımı dikkatlice dökülür. Yavaşça dibinden doğru iyice karıştırılıp, kısık ateşte pişmeye bırakılır.
İrmik sütü çekince ocak kapatılarak, demlenmeye bırakılır.
Ilınınca servis yapılır.

Yazın sıcak günlerinde; kasenin alt tarafına dondurma, üstüne irmik helvası koyarak servis yapabilirsiniz..

ORMAN MEYVELİ İRMİK HELVASI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir