Gerçek Tiramisu

Tiramisu

En yaygın hikayeye göre, tiramisu ilk kez 17. yüzyılın sonlarında yapılmaya başlanmıştır. Bu tatlı, Toscana Dükü III. Cosimo De Medicinin birkaç günlüğüne taşınmaya karar verdiği Siena şehrinde doğar. Sienalı pastacılar dükün onuruna, asaleti temsil eden özellikler taşıyan bir tatlı hazırlamayı kararlaştırırlar. Bu, içinde basit ama lezzetli malzemeler bulunan, asiller hayatın tatlarını çok sevdiğinden aynı zamanda gösterişli ve afrodizyak bir tatlı olmalıdır.

Böylece o zamanlar dükün onuruna yapıldığından “dükün tatlısı” adı verilen ve tiramisu denilen tatlı ortaya çıkar. Dük, Sienalı pastacıların el becerilerine ve tatlının lezzetine hayran kalınca, tarifi Floransa’ya götürür. Böylece “dükün tatlısı” iyice ünlenir, hatta şöhreti Toscana sınırlarını aşıp Venedik’e, oradan da tüm İtalya’ya yayılır. Asırlar geçtikçe de oradan tüm dünyaya… İşte karşınızda klasik tiramisunun gerçek tarifi. 🙂

Malzemeler

500 g Mascarpone peyniri
300 g Savoiardi (Kedidili)
250 g Kahve (Filtre veya Espresso)
200 g Toz Şeker
80 g Marsala Şarabı (veya Brendi)
4 Yumurta
Dark kakao tozu
Tuz

Yapılışı
Şeker ve yumurta sarısını büyük bir kaseye koyun. Karışım hafif ve pürüzsüz olana kadar birlikte çırpın. 
Sonra mascarpone peynirini ve brendinin yarısını ekleyin. Birleşene kadar her şeyi çırpın.
Ayrı bir kapta, yumurtanın beyazını azıcık tuz ile krema gibi olana kadar çırpın. Ardından, mascarpone peynirine ekleyin ve hafifçe karıştırın.
Espressoyu kalan brendi ile iyice karıştırın. Her bir kedidilini iyice ıslanana kadar birkaç saniye batırın.
Kedidillerinin yarısını ıslatıp, bir cam tabağın altına yerleştirin. Sonra mascarpone kremasının yarısını üzerine yayın.
İkinci kat kedidilini ve kremayı ekleyin. Üzerine kakao serpin..
Hazırlanan tatlıyı en az 4-5 saat veya mümkünse bir gece boyunca buzdolabında bekletin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir