Mantarlı Kuşkonmazlı Taco (Tako)

Mantarlı Kuşkonmazlı Taco

Taco, genellikle kırmızı etle yapılan geleneksel bir Meksika yemeğidir. Taco, birçok şekilde yapılabilmektedir. Yapımında tortilla, et, peynir ve çeşitli sebzeler kullanılır. Ayrıca, yanında bazı garnitürler de tüketilebilir. Meksika lezzetlerinin en sevilenlerinden biri olan Taco’yu vegan ve vejetaryen beslenenler için uygun bir tarif ile paylaşıyoruz.

Vegan & Vejetaryen taco, sebze ve bitki kaynaklı yiyecekleri beslenme düzenimize eklemenin son derece lezzetli ve orijinal bir yoludur. Çok karmaşık bir hazırlama gerektirmeyen bu yemek evinizde bulunan malzemelere göre içeriğini istediğiniz gibi değiştirebileceğiniz harika bir seçenektir.

Taco tarifimiz, besleyici özelliği ile vegan ya da vejetaryen yemeklerin vazgeçilmez besinlerden biri olan mantarlı. Ve bahar aylarında tezgahlarda yerini alan C vitamini deposu Kuşkonmazlı…

Mantar, besin değeri açısından bakıldığında oldukça önemli ve zengin bir yiyecek maddesidir. Yağ ve sodyum içeriği düşük olan mantarda yüksek oranlarda vitaminler (B2, B6, D2) ve gerekli mineraller (demir, fosfor, potasyum) bulunmaktadır.

Kuşkonmaz, potasyum, kalsiyum, magnezyum, folat, A, B kompleks, C, E ve K vitaminleri bakımından zengin bir bitkidir. Bunun yanı sıra iyi bir alternatif bir bitkisel protein kaynağıdır.

Malzemeler

10 Adet Büyük Mantar
1 Adet Kuru Soğan
2 Yemek Kaşığı Soya Sosu
1 Adet Pırasa
Yarım Limon
Tuz ve karabiber
Zeytinyağı
10 Adet Mini Tortilla ekmeği (Mısırlı)
Birkaç dal Haşlanmış Kuşkonmaz
Avokado

Yapılışı
Önce mantarları ince şeritler şeklinde doğrayıp bir kaba koyun.
Mantarların içine 2 yemek kaşığı soya sosu ile yarım limonun taze sıkılmış suyunu ekleyin. Bu şekilde mantarların yaklaşık olarak 15 dakika marine olmasını sağlayın. Bu sayede tüm lezzetlerin güzel bir biçimde karışmasını sağlamış olursunuz.
Soğanı soyun ve pırasa ile birlikte doğrayarak içinde kızgın yağ bulunan tavaya atın. Sebzeler kahverengi olmaya başlayana kadar tavada pişirin.
Daha sonra bu tavaya marine ettiğiniz mantarları ekleyin ve karıştırın.
Daha sonra tortillaların içine küçük parçalar halinde mantarları, kuşkonmaz ve avokado dilimleri yerleştirerek tacolarınızı tamamlayın.
İçine koyacağınız baharat ve diğer lezzet katıcı ilaveler kendi damak zevkinize göre değişebilir.

Kuşkonmaz Nasıl Pişirilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir