Çıtır Cevizli Kadayıf

tavada kadayıf

Kadayıfı en çok dışarda satılanlar gibi çıtır çıtır seviyorsanız, evlerimizde yaptığımız klasik kadayıf yerine bu kadayıf tarifini deneyebilirsiniz.

Malzemeler

250 gr. Taze Tel Kadayıf
3 Yemek Kaşığı Tereyağı (Oda Isısında Yumuşamış)
1 Tatlı Kaşığı Pekmez
1 Büyük Kase Ceviz İçi
Şerbeti için:
1 Su Bardağı Su
2 Su Bardağı Şeker
2-3 Damla Limon Suyu

Yapılışı
Şerbet için şeker ve suyu kaynatın. Altını iyice kısıp 15 dakika daha kaynatın, limon sıkıp altını kapatın ve soğumaya bırakın.
Tel kadayıfı ince ince bıçakla kıyın veya bir temiz sofra bezi ile masanın üzerine elinizle birbirinden ayırarak yayın ve kurumasını bekleyin veya üç dört seferde az az koyarak robottan geçirin. (Ben genellikle akşamdan masanın üzerine yayıp, sabah kuruyunca elimle ufaltıyorum.)
İyice yumuşamış tereyağını pekmezle karıştırın. Yapışmaz yüzeyli tavaya yarısını bolca sürerek yağlayın.
Yaklaşık 26 cm.lik ocağa dayanıklı tepsiye tel kadayıfı çok kalın olmayacak şekilde kadayıf ile kaplayıp, iyice bastırın. (kadayıf biraz artabilir göz kararı ayarlama yapın)
Cevizi her tarafına serip tekrar kalan kadayıfla bir kat daha oluşturun. Bir tas veya bardak tersiyle iyice bastırın. İçine geçecek büyüklükte bir tepsi veya tencereniz varsa onunla da bastırabilirsiniz.

Tavayı büyük ocağa alıp kısığa yakın orta ateşte altı her tarafı iyice kızarana kadar pişirin. Arada üstten bastırarak iyice kızarmasına yardımcı olun.
Bir kapak veya bir tepsinin tersi yardımıyla kadayıfı tersyüz edeceğiz kadayıfı kapağa veya tepsinin tersine aldıktan sonra; kalan yağı tavaya yayıp kadayıfı kaydırın ve ikinci tarafını pişirin.
Pişen çıtır kadayıf tatlınızı servis tabağına alın 10 dakika dinlendirin.
Oda ısısına gelmiş şerbeti döküp dilimleyin. Dış kısmı çok kıtır olduğundan şerbeti çekmesi için biraz bekletebilirsiniz. Hemen yiyecekseniz hem tatlı hem şerbet sıcağa yakında dökülebilir.

Arasına ceviz yerine dil peyniri veya künefelik taze tuzsuz peynir döşeyerek künefe de yapabilirsiniz.

Portakal Soslu Muhallebi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir