Düğün Çorbası

Düğün Çorbası

Hem çok şifalı olması, hem kolayca yapılması hem de lezzetli olması sebebiyle en çok tercih edilen çorbalardan biridir düğün çorbası. Yapımı çok zahmetli olmayan ama çok sağlıklı bir davet yemeği için, iftar çorbası için çok iyi bir tercih olacaktır. 

Çorbalar Türk mutfağının vazgeçilmezlerindendir. Sebze, et ve sakatat kullanılarak hazırlanan çorbalara hemen her yörenin mutfağında sıklıkla rastlarız. Özellikle köy mutfaklarının çoğunda çorba mutlaka aranır. Yoğun bağ bahçe işlerinde yorulacaklar için günü zinde geçirmenin ya da genellikle çetin kış koşullarının etkili olduğu yörede vücudu sıcak ve sağlıklı tutmanın yolu olarak görülür.

Öte yandan, bazı özel kutlamalar için özellikli aranan çorbalar da vardır. İşte düğün çorbası da isminden anlaşılacağı üzere, özellikle düğün, sünnet yemeği gibi kutlamalarda sofrada yer bulur. Bu çorba özellikle Trakya’da olduğu gibi, ülkenin hemen her ilinde, yöresinde görmekteyiz. Üstelik damağa doyumsuz tat veren içimiyle çorbaların hası olmak gibi bir nam ile bilinir. Öte yandan bu çorbanın otantik hazırlanışında gerdan yer alsa da bazı yerlerde kuzu etiyle de hazırlanabilir.

Biz size orjinal tarifi veriyoruz. 250 gr et ile de gayet güzel oluyor, hem de çok et sevmeyenler için daha lezzetli oluyor.. Dilerseniz içine haşlanmış nohut da ekleyebilirsiniz. Emin olun çok lezzetli olacaktır.

Malzemeler

Haşlama için:
500 gr. Koyun Gerdan Eti
1 Adet Soğan
1 Adet Havuç
2-3 Diş Sarımsak
9 Su Bardağı Su
Çorba için:
2 Çorba Kaşığı Tereyağı
3 Çorba Kaşığı Un
1.5 Çay Kaşığı Tuz
5-6 Su Bardağı Et Suyu
Terbiyesi için:
1 adet yumurta
1/2 Limon Suyu
1/2 Su Bardağı Su
Sos için:
2 çorba kaşığı tereyağı
Toz Kırmızıbiber

Yapılışı
Soğan ve sarımsaklar soyulur. Soğanlar dörde bölünür.
Havuç soyulup büyük parçalar halinde kesilir.
Düdüklü tencereye eti, havucu, suyu, sarımsağı ve soğanı koyup kaynatmaya başlayın. Hemen kapağını kapatmayın ve suyun üzerinde oluşabilecek köpükleri delikli kepçeyle sürekli alıp atın. Köpükler bitince tencerenin kapağını kapatın.
Yaklaşık 20 dakika (etler yumuşayıncaya kadar) pişirin. Etler pişince, tel süzgeçten geçirin. Etleri soğutup kemiklerini temizleyin ve küçük parçalar halinde didikleyin.

Çorbayı yapacağınız tencerede tereyağını eritip unu hafifçe kavurup, pembeleştirin. Etin haşlama suyunu yavaşça ekleyip karıştırın. Kaynayınca didilmiş etleri de ekleyip, 5 dakika daha pişirin.
En son 1 adet yumurta ve yarım limonun suyunu iyice çırpın. Yarım su bardağı su ekleyerek tekrar karıştırın.
Çorbanın suyundan 1 kepçe alarak, terbiyenin içine katın ve terbiyeyi ılıştırın.
Ardından çorbanın içine sürekli karıştırarak yavaş yavaş terbiyeyi ilave edin, tuzunu ekleyin ve bir taşım kaynatın.
Bir tavada erittiğiniz 2 çorba kaşığı tereyağına toz kırmızı biberi katın.
Çorbayı kaselere paylaştırdıktan sonra, kavrulmuş kırmızıbiber sosunu üzerine gezdirip servis yapın.

Düğün Çorbası

İslim Kebabı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir