Edamame, Doğu Asya kökenli olan mutfaklarda bulunan bakladaki olgunlaşmamış yeşil soya fasulyesidir. Japon mutfağının yeşil soya fasulyesi olarak bilinen Edamame, içinde bol miktarda protein barındırır. Hem soğuk hem de sıcak olarak servis edilebilir.

Edamame; uzak doğu da genelde Japonların benimsediği ve restoranların da yemek öncesi meze olarak verilen lezzetli atıştırmalıktır. Veganlar tarafından çok sevilen bu yiyecek için, yeryüzünün en sağlıklı çerezi deniliyor. Edamame’yi salata, pilav ve çorbalarınızda da kullanabilirsiniz.

Yeşil soya fasulyesi kabukları kaynatılır veya buharda yaklaşık 4 dakika kadar pişirilir. İç fasulyelerini ayıklayın ve damak zevkinize göre tuz, biber, sıcak sos, sirke, zencefil veya sarımsak gibi çeşnilerle afiyetle yiyin. 🙂

1 büyük kase haşlanmış Edamame yaklaşık 125 kaloridir. Bitkisel protein içeriği çok yüksektir. Herkesin yiyebileceği bir besin olmakla birlikte özellikle vejetaryenler, sebze sevmeyen yetişkin ve çocuklar için besleyicidir..

Ayrıca içeriğinde fitoöstrojenler(yani bitkisel östrojenler)menopoza girmiş kadınlarda menopoz sıkıntılarının azaltılması için özellikle önerilebilir.
hem atıştırma alışkanlığınız varsa hem de fazla kalori-karbonhidrat ve yağ tüketmek istemiyorsanız ara öğün olarak tüketebilirsiniz

Zeytinyağlı İç Bakla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir