Mor Lahana Turşusu

Mor Lahana Turşusu

Mor lahana turşusu, floranın pH seviyesini düzenlemek için bağırsağa ekstra sağlıklı bakteriler sağlayan doğal bir probiyotiktir. Mor lahana turşusu, sindirime yardımcı olur ve enfeksiyonlarla savaşırken vücuda destek sağlar.

Mor lahana turşusu, bağırsağı korumakta olan bakteri florasını güçlendiren bir probiyotik olarak son yıllarda iyice popüler bir gıdaya dönüştü. Tuz ile birleşen lahana fermante olur ve bir zaman sonra bu sürecin içerisine birçok faydalı ve sağlıklı bakteri de dahil olur. 

Mor lahananın yaprakları, bazı kanser türlerinin önlenmesiyle bağlantılı olan, izotiyosiyanatlar olarak da bilinen bileşenleri içerir.

İçerdiği bakteri ve mayalar fermantasyon sırasında tuzlu suyun içinde yoğunlaşır ve bağırsak florasını dengelemek için harika bir yiyeceğe dönüşür.

Bu yiyecek sadece kalın bağırsaktaki hastalıkların ortaya çıkma ihtimalini düşürmekle kalmaz, aynı zamanda gaz, enflamasyon ve karın ağrısı gibi belirtileri de kontrol altına alır.

Bunların yanında, mor lahana midenin pH seviyesini düzenler; gastrit, ülser ve reflüye neden olan mide suyunun fazla üretimini kontrol etmek için idealdir.

Ayrıca, içerisindeki besin maddeleri bağışıklık sistemini güçlendirir; virüs, bakteri ve mantar kaynaklı enfeksiyon riskini azaltır.

Ayrıca vücutta tutulmakta olan atıkların giderilmesi gibi süreçleri de hızlandırmaktadır.

Malzemeler

1 Adet Orta Boy Mor Lahana
1-1.5 Tatlı Kaşığı İri Deniz Tuzu
1/2 Çay Bardağı Elma Sirkesi
2-3 Diş Sarımsak
1/2 Limon

Yapılışı
Mor lahanayı yıkayın ve ince ince doğrayın.
İncecik doğradığınız lahanaları derin bir kabın içine alın ve üzerine tuzu ilave edin. Sarımsağı rendeleyerek, onu da kaba ekleyin.
Yaklaşık 5 dakika iyice ovun ve 10 dakika kadar dinlendirin.
Dinlendirdikten sonra lahanaları cam bir kavanozun içine alın.
Ardından üzerine limon suyu ve sirkeyi ekleyin. Ağzını kapatın ve iyice çalkalayın.
Güneş almayan, kuru ve serin bir yerde yaklaşık 4 gün bekletin. Açtıktan sonra buzdolabında saklamanız gerekiyor..

Turşunuz yenmeye hazır. Afiyet olsun. Salatalarınıza veya yemeklerinizin yanına garnitür olarak tüketebilirsiniz..

Mor Lahana turşusu her zaman hazırlanabilir; ve kapağı açıldıktan sonra buzdolabında saklanarak, istenildiği zaman tüketilebilir. 

İLGİLİ HABER

Nohutlu Kinoa Salatası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir