Dışı çıtır çıtır, içi yumuşacık lezzeti olan çıtır balık ve patates kızartmasını ara öğünlerde ve akşam yemeklerinde hızlıca hazırlayıp tüketebilirsiniz.

Malzemeler: 

1 su bardağı un,

1 çay kaşığı kabartma tozu,

¼ su bardağı soğuk light bira,

½ kilo balık,

4 kalın dilimlenmiş patates,

2 su bardağı sıvı yağ, tuz

Hazırlanışı:

  • Fritöz veya derin bir kızartma tenceresine yağı alın ve sıcaklığı 160°C’ye ulaşana kadar yüksek ateşte ısıtın. Aşırı kalabalık olmaması ve patateslerin üst üste binmemesi için dilimlediğiniz patatesleri küçük partiler halinde 2-3 dakika kadar kızartın.
  • Kızartmaları oluklu kaşık kullanarak yağdan alın ve yağ ısısını biraz daha yükselterek 190 °C’ye kadar çıkarın. Yağdan aldığınız patatesleri tekrar atın ve 4-5 dakika kadar kızartın. Kızaran patateslere tuz serptikten sonra soğumaması için önceden ısıtılmış 100°C fırına yerleştirin.
  • Büyük bir kaba un, kabartma tozu ve tuz alın. Güzelce karıştırdıktan sonra birayı ekleyin ve pürüzsüz bir karışım elde edin. Ayrı bir kap içerisine un alın ve balıkları una bulayın.
  • Una buladığınız balıkları diğer kap içerisindeki biralı karışıma daldırın ve güzelce bulayın. Sonra fritöz veya tavaya sıvı yağ alın ve kızdırın. Kızmış yağa una buladığınız balıkları atın. Fritöz kullanıyorsanız 5-8 dakika, tava kullanıyorsanız her iki tarafı 2 dakika kadar kızartın.
  • Balıkları oluklu bir kaşıkla yağını süzerek alın. Fazla yağın akması için kağıt havluların üzerine koyun. Yağı akan balıkları fırında sıcak bekleyen patates kızartması ve isteğe bağlı İngiliz malt sirkesi ile servis edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir