ızgara tavuk

Diyet yemeklerinin olmazsa olmazı ızgara tavuk, mevsim sebzeleri ile bir araya gelerek hem doyurucu, hem düşük kalorili, hem de lezzetli bir öğün olacaktır.

Özellikle yazın sağlıklı beslenerek kilo vermek için; süt ve ürünleri, et ve ürünleri, yumurta ve kuru baklagiller, taze sebzeler, meyveler ve tam tahıllar tüketmek ve fiziksel aktiviteyi arttırmak gerekiyor.

Aslında genelde hepimiz bir ızgara tavuk için tarife ihtiyacımız olmadığını düşünürüz. Geçmişte sert, kurumuş bir ızgara tavuk sorununuz olduysa, en iyi nemli ızgara tavuğu yapmak için bazı ipuçları var. Her seferinde hazırlanması kolay ve lezzetli, sulu tavuk göğsü yapmanızı sağlayacak bir tarif. 

Tavuğu limon suyunda marine ettiğinizde; 2 saatten fazla marine etmek asit nedeniyle tavuğu sertleştirmeye başlar. Tavuğunuzu limonlu sos içinde en az 30 dakika ve en fazla 2 saat marine etmenizi tavsiye ederiz.

Zeytinyağı iyi bir marine de mutlaka gereklidir, çünkü eti nemli tutar. Limon suyu asidiktir ve asidi dengelemek için zeytinyağı olmazsa tavuğunuz sertleşir. Ayrıca turşuya sarımsak ve baharat ekleyeceksiniz. Turşunuza taze veya kurutulmuş diğer bitkileri ekleyerek tavuğu damak tadınıza göre baharatlayabilirsiniz.

Malzemeler

 4 kemiksiz, derisiz tavuk göğsü
2 yemek kaşığı zeytinyağı
1/2 limon suyu
2-3 diş sarımsak, minik kıyılmış veya rendelenmiş
1/2 çay kaşığı kuru kekik
1/4 çay kaşığı kurutulmuş biberiye
Tuz, Karabiber

Yapılışı
Zeytinyağı, limon suyu, sarımsak, kekik, biber tozu, tuz ve karabiberi küçük bir kapta birleştirin. İyice birleşene kadar çırpın.
Tavuk göğsünü kilitli bir buzdolabı poşetine koyun ve bir et tokmağı veya oklava kullanarak 1-1.5 cm kalınlığa gelene kadar dövün. Bu hem eti inceltir hem de eşit pişirme sağlar. 
Tavuk göğsünü ve marine sosunu torbaya koyun ve sos eşit şekilde kaplanana kadar ete masaj yapın.
Tavukları 30 dakika ila 2 saat dinlenmesi gerekiyor. Bu nedenle buzdolabına koyun. Torbayı ara sıra döndürün.
Izgarayı orta yüksek dereceye ısıtın. Tavuğun fazla sosunu süzün.
Izgaraya tavukları ekleyin. Her iki tarafta yaklaşık 5-6 dakika olacak şekilde her iki tarafını da çevirerek pişirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir